.site-title, .site-description { position: absolute; clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px); } .main-navigation:not(.mobile-navigation) .primary-menu > li > a{ color: #blank; } .sidebar-open i{ background: #blank; }

Historia kosmetyków w pigułce- kiedy powstał pierwszy krem?

Nikt nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja i higiena osobista w dzisiejszych czasach jest codziennym nawykiem. Ale nie było tak zawsze. Do końca XIX wieku nie istniał jeszcze podział na produkty kosmetyczne i lekarstwa. Na rynku można było kupić jednak najdziwniejsze środki piękności tworzone własnoręcznie przez aptekarzy, fryzjerów takie jak pudry, maści, pomady. Życie w tamtych czasach nie było łatwe. Wtedy nie istniało tylko środków do pielęgnacji i higieny ciała co teraz. Nikt z tamtych ludzi nie miał o czymś takim pojęcia.

Wynalezienie tego sprawiło że ludzie są zadbani i czyści. Bez tych środków higienicznych i kosmetyków nasze życie wyglądało by zupełnie inaczej. Niebagatelny wpływ na zmianę w stosunku do mydła i wody miał duży rozwój medycyny i odkrycie bakterii, jako najgroźniejszej przyczyny powstawania chorób. Z początkiem XX wieku nastąpił przełom na rynku pielęgnacji, powstały nowe produkty, rozpoczęto produkcję na skalę przemysłową.

– W 1904r Hans Schwarzkopf stworzył pierwszy szampon do włosów

– powstał pierwszy krem Nivea, który stosowany jest do dziś

W tamtych czasach to Ameryka była motorem napędowym całego przemysłu kosmetycznego.

– W 1915r powstała pierwsza maskara

–  W 1921r pierwsza pomadka

– Również w latach 20-tych wpuszczono na rynek pierwszy lakier do paznokci oraz krem przeciwzmarszczkowy.

Nowa gałąź gospodarki rozwijała się bardzo szybko i w latach 30-tych w Ameryce była 4 co do wielkości. Do tak znacznego wzrostu przemysłu kosmetycznego przyczyniła się również emancypacja kobiet. Coraz więcej z nich pracowało zawodowo, a co za tym idzie znaczenia nabrał ponownie wygląd zewnętrzny, stosowanie kosmetyków kolorowych stało się powszechnie przyjęte i uznawane.  Po II wojnie światowej również w Europie nastąpił drastyczny wzrost znaczenia przemysłu kosmetycznego: rozwój przemysłu chemicznego wpłynął zdecydowanie na postęp w dziedzinie kosmetyki, które zaczęły być produkowane na skalę masową. Obecnie kosmetyki naturalne są na porządku dziennym i możemy je stosować bez obaw na stan naszego zdrowia i skóry. Dzięki nim możemy się świeżo czuć i ładnie pachnieć i wyglądać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *